środa, 17 października 2012

Czy to jeszcze smartphone czy może już tablet?

Wszystko w ostatnim czasie zwiększa swoje rozmiary... no, zabrzmiało to tak, jakby dział "Do czego ten guzik?" miałby być o czymś innym niż nowe technologie. Nowe technologie? Oczywiście jak mawiał niezapomniany Pan Pieniążek, znawca rynku komputerowego: " Nowe to jest jak za to płacisz, pięć minut później jest już przestarzałe". Nie trzeba być specjalistą aby zrozumieć, że miał on w tym dużo racji. Tak wygląda dzisiejszy rynek. Tak zwany czas życia produktu jest coraz krótszy, koszt naprawy coraz wyższy (lub niemożliwy) więc aby sprzedać więcej, trzeba wypuszczać na rynek produkty tej samej serii, delikatnie modyfikowane. Przykładem zwiększającego się rozmiaru są wyświetlacze LED telewizorów oraz  "mądrych" telefonów. Co ciekawe, praktyka  pozwoliła zachować zdrowy rozsądek w przypadku laptopów. Rozmiar 17" w ich przypadku to raczej górna granica. Ciężar oraz  apetyt na energię zweryfikował zapędy producentów.
Wiodące firmy pragnąc zaspokoić potrzebę rynku na telefony komórkowe również podążyły ściężką ekranowej ślepej uliczki. Przykładem jest Samsung Galaxy SIII oraz iPhone 5, które mają większe wyświetlacze. Lżejszy od 4S, produkt Apple posiada wyświetlacz smuklejszy o przekątnej 4"  i jak zapewnia producent można nadal obsługiwać go jedną ręką. W przypadku Samsunga to już 4,8" i w tym miejscu zaczyna się problem ponieważ niebezpiecznie zbliżamy się do magicznej cyfry siedem, którą oznaczanych jest wiele tabletów.Z zaskakującą odpowiedzią na tytułowe pytanie przychodzi do nas Asus. Zaprezentowany w Mediolanie nowy smartphone PadFone 2, przez szefa Jonney'a Shih powinien rozwiać nasze wątpliwości. Zanim skupimy się na jego wnętrzu trzeba przyznać, że z zewnątrz wygląda zaskakująco przyjemnie i powinien zaspokoić gusta tych, którzy przywiązani są do marek Sony, Apple, Motorola czy Samsung. Ale tym, co czyni go wyjątkowym nie jest ani 9mm grubości, ani jego 135 gramowa waga, ani też wyświetlacz 4,7" o rzozdzielczości 1280x720HD  Super IPS z technologią odporną na zarysowania Corning Fit. Zawrotu w głowie nie wywoła zapewne również jego serce - Qualcomm Snapdragon S4 1.5GHz cztero rdzeniowy procesor z 2 GB pamięci RAM oraz pamięć wewnętrzna do 64 GB. Może ucieszyć "pstrykaczy" wbudowany aparat 13 MPx, robiący do sześciu zdjęć na sekundę i nagrywający filmy w wysokiej rozdzielczości 1080p HD przy 30 kl/s a w rozdzielczości 720p aż 60 kl/s.
Unikalny dla tego urządzenia jest fakt, że dzięki zastosowaniu stacji dokującej wyposażonej w ekran oraz własne źródło zasilania możemy przekształcić nasz smartphone w tablet. PadFone 2 Dock posiada 10,1" ekran i waży zaledwie 649g w komplecie z zainstalowanym telefonem. Daje to wagę mniejszą niż większość obecnych tabletów. Zatem dla osób ceniących sobie uniwersalne rozwiązania jest to doskonały sposób aby posiadać w jednym urządzeniu te same dane a wyświetlać na ekranie, który w danym momencie jest nam wygodniej obsługiwać. Zobaczcie sami jak to działa:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz